O autorze
Aleksander Biesiada jest lekarzem skupiającym się na nowych technologiach w medycynie. W zakresie jego zainteresowania znajduje się w szczególności mhealth - wykorzystanie rozwiązań mobilnych w zdrowiu. Jest uczestnikiem konferencji i targów (w ostatnim roku m.in. Med-e-Tel w Luksemburgu, mHealth Summit 2014 w Berlinie, Medica 2014 w Dusseldorfie). Bierze aktywny udział w działaniach Komisji Europejskiej w zakresie mobilnego zdrowia (w tym w European mHealth Conference 2014 w Brukseli). Praktycznie realizuje działania w zakresie technologii IT w medycynie jako szef start-upu: Wydawnictwo Interaktywne Medutools. Od 2012 roku prowadzi blognazdrowie.pl poświęcony nowym rozwiązaniom w medycynie.

E-zdrowie nie wypaliło

Platforma e-zdrowia w Polsce wykolejona?
Platforma e-zdrowia w Polsce wykolejona? Program P1 (materiały promocyjne) i własne autora
Całkowity blamaż e-zdrowia w Polsce. Z zaplanowanych jeszcze w 2007 roku projektów elektronicznej recepty, konta dla pacjentów, dla specjalistów, platformy zdarzeń medycznych, e-skierowań… nie działa prawie nic. Jedynie NFZ zdołał wdrożyć konto pacjenta (całkowicie z niczym poza danymi NFZ nie zintegrowane). I działa eWUŚ. Co więcej reszta systemów raczej nie zadziała.

Polska prawdopodobnie utraci przygotowane na uruchomienie systemu 600 milionów złotych z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Już dziś mamy ponad roczne opóźnienie, a nic nie wskazuje na to by do końca grudnia udało się projekt zakończyć. Oznacza to całkowity blamaż wszystkich po kolei Ministrów Zdrowia: Zbigniewa Religi, Ewy Kopacz, Bartosza Arłukowicza i Mariana Zembali.

Brak ustaw i brak aktów wykonawczych blokuje możliwość rozwijania platformy e-zdrowia (na etapie „P1”). Co ciekawe platforma ta była już reklamowa w czerwcu 2014 roku słowami „Już wkrótce…”.Nie ma sposobu na identyfikacje pacjenta, nie ma prawnych ram identyfikacji lekarza i nadawania mu uprawnień. Nie wiadomo co ma być podstawą systemu (karta zdrowotna?) ani jakie elementy mają być w nim obowiązkowe (np. jak ma wyglądać druk zwolnienia: tak jak dotychczas tylko online czy będzie zmieniony). W tych warunkach nikt, w tym nawet CSIOZ nie jest w stanie zrealizować projektu platformy. Po prostu nie wie jak.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...