O autorze
Aleksander Biesiada jest lekarzem skupiającym się na nowych technologiach w medycynie. W zakresie jego zainteresowania znajduje się w szczególności mhealth - wykorzystanie rozwiązań mobilnych w zdrowiu. Jest uczestnikiem konferencji i targów (w ostatnim roku m.in. Med-e-Tel w Luksemburgu, mHealth Summit 2014 w Berlinie, Medica 2014 w Dusseldorfie). Bierze aktywny udział w działaniach Komisji Europejskiej w zakresie mobilnego zdrowia (w tym w European mHealth Conference 2014 w Brukseli). Praktycznie realizuje działania w zakresie technologii IT w medycynie jako szef start-upu: Wydawnictwo Interaktywne Medutools. Od 2012 roku prowadzi blognazdrowie.pl poświęcony nowym rozwiązaniom w medycynie.

Krajowe nowości w walce z rakiem piersi

Braster Tester - polski pomysł na wykrywanie raka piersi
Braster Tester - polski pomysł na wykrywanie raka piersi http://braster.eu/
Rak piersi jest jedną z głównych przyczyn zgonów wśród kobiet. Wczesne rozpoznanie tego nowotworu może zmniejszyć umieralność oraz poprawić rokowania pacjentek. Jak jednak poradzić sobie z badaniem dużej populacji i jednocześnie z zachowaniem wysokich standardów tego badania? Odpowiedź przynoszą skomplikowane badania ludzkiego genomu oraz… proste mierzenie temperatury.

Angelina Jolie wywołała światową dyskusję na temat badań w kierunku genetycznego obciążenia nowotworami (w tym piersi). BRCA1 i BRCA2 stały się nazwami rozpoznawalnymi nie tylko przez specjalistów, a wiele kobiet zainteresowało się historią chorób w swoich rodzinach. W kwietniu tego roku pojawiła się nowa publikacja na temat kolejnego genu: dwie mutacje genu PALB2 wywołujące agresywną postać raka piersi u kobiet wykryli polscy genetycy pod kierunkiem prof. Cezarego Cybulskiego i prof. Jana Lubińskiego (Szczecin). Według badań kobiety z mutacją PALB2 są jednak prawie pięciokrotnie bardziej narażone na raka piersi. Jeszcze większe ryzyko tej choroby jest u kobiet, u których poza tym genem w najbliższej rodzinie ktoś zachorował na ten nowotwór, np. matka lub siostra. Mutację PALB2 można wykryć dostępnymi w Polsce testami.

To jednak nie koniec polskiego wkładu w rozwój światowej onkologii i wykrywania nowotworów piersi. BRASTER Tester to unikalne na skalę światową urządzenie wykorzystujące ciekłokrystaliczne matryce termograficzne w diagnostyce raka piersi (pisał o nim INNPoland.pl). Według pracującej nad urządzeniem spółki pozwala on zastąpić mało precyzyjne badanie palpacyjne. Badanie za pomocą urządzenia BRASTER Tester wykonywane jest w domowym zaciszu, samodzielnie przez kobietę i stanowi uzupełnienie specjalistycznej diagnostyki patologii piersi, w tym badań przesiewowych.
Prace zmierzające do opracowania urządzenia BRASTER Tester rozpoczęły się w 2007 roku. Zespół naukowy w składzie: dr inż. Henryk Jaremek oraz dr Jacek Stępień wraz z grupą naukowców rozpoczęli prace zmierzające do opracowania prototypu urządzenia bazującego na autorskim wynalazku – medycznym testerze termograficznym, wykorzystującym matryce ciekłokrystaliczne do wczesnego wykrywania patologii piersi, zwłaszcza raka piersi. Aktualnie urządzenie zostało zarejestrowane jako wyrób medyczny klasy I (2010 rok) oraz zgłoszone do bazy EUDAMED.

Należy pamiętać, że podobnie jak w wypadku standardowych już metod (mammografia) wczesne wykrywanie wiąże się z ryzykiem błędnych rozpoznań. Wykrycie raka przedinwazyjnego może nawet prowadzić do niepotrzebnego leczenia. Kluczowym więc będzie znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy umieralność na dany nowotwór jest mniejsza w populacji osób poddanych badaniom, w porównaniu z populacją osób niebadanych. Niezależnie od tego, czy mowa o diagnostyce genetycznej czy o wykorzystaniu testu termograficznego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...