O autorze
Aleksander Biesiada jest lekarzem skupiającym się na nowych technologiach w medycynie. W zakresie jego zainteresowania znajduje się w szczególności mhealth - wykorzystanie rozwiązań mobilnych w zdrowiu. Jest uczestnikiem konferencji i targów (w ostatnim roku m.in. Med-e-Tel w Luksemburgu, mHealth Summit 2014 w Berlinie, Medica 2014 w Dusseldorfie). Bierze aktywny udział w działaniach Komisji Europejskiej w zakresie mobilnego zdrowia (w tym w European mHealth Conference 2014 w Brukseli). Praktycznie realizuje działania w zakresie technologii IT w medycynie jako szef start-upu: Wydawnictwo Interaktywne Medutools. Od 2012 roku prowadzi blognazdrowie.pl poświęcony nowym rozwiązaniom w medycynie.

Konferencja MedTrends 2015

Konferencja MedTrends 2015 w Zabrzu
Konferencja MedTrends 2015 w Zabrzu MedTrends.pl
W dniach 27-28 marca odbyła się w Zabrzu pierwsza konferencja MedTrends 2015. Wydarzenie skupiło setki osób związanych z medycyną oraz IT, nie tylko z Polski, ale i z Europy. Wśród poruszanych tematów znalazły się między innymi zagadnienia zdalnej opieki nad pacjentami i miejsca dla telemedycyny w polskim systemie opieki zdrowotnej.

Firmy oraz uczelnie przedstawiły projektowane i wdrażane w Polsce urządzenia do monitoringu EKG oraz poziomu glikemii. Omówiono także aplikacje mobilne dedykowane lekarzom, w szczególności w zakresie kardiologii. W ramach sesji TOP Trends zaprezentowało się 6 startup-ów z nowymi, ciekawymi pomysłami w zakresie medycyny i IT.

Ciekawa i niezwykle potrzebna inicjatywa powstała w sercu polskiej kardiologii. Nie powinno to dziwić. Nie tylko jest bowiem Zabrze świetnym ośrodkiem kardiochirurgicznym, nie tylko polska kardiologia stoi na najwyższym światowym poziomie, ale miejsce to jest doskonałym inkubatorem innowacyjnych pomysłów.

Wśród prezentowanych innowacyjnych polskich produktów ze styku technologii i medycyny pojawił się Diabdis -system do transmisji danych dotyczących glikemii (pisałem o nim w jednym z poprzednich postów). Moją uwagę przykuła także prezentacja projektu zdalnego monitoringu EKG w warunkach pozaszpitalnych. Narzędzie takie wydaje się niezbędne już nie tylko w Europe zachodniej. Polskich pacjentów także coraz trudniej obsłużyć niewielkiej liczbie specjalistów. A problem będzie, wraz ze starzeniem się społeczeństwa, narastał. Wśród pytań do przedstawicieli firmy MedicalAlgoritmics padło m.in. jedno dotyczące tego, czy ich rozwiązanie "całkowicie zastąpi lekarza".


Prezentujący uchylił się od odpowiedzi. Czy byłoby jednak tak źle gdyby faktycznie do tego doszło...?
Wyobraźmy sobie pacjenta zdalnie monitorowanego pod względem analizy rytmu pracy serca i oceny załamków w EKG. Czy nie daje nam to poczucia bezpieczeństwa, lepszej opieki i komfortu zwłaszcza dla tej grupy chorych, którzy często wymagają stałej opieki kardiologicznej (np. w migotaniu przedsionków)?

Niezwykle ciekawe dane zaprezentowała w swoich wystąpieniach Pani Aleksandra Herbeć z UCL (Wielka Brytania). Wśród projektów, które prowadzi, znajduje się aplikacja mobilna BupaQuit, który ma wspomóc pacjentów w rzuceniu palenia. Przygotowanie merytoryczne tego oprogramowania stoi na najwyższym światowym poziomie, co niestety kontrastuje z większością aplikacji mobilnych dedykowanych zdrowiu. Badania kliniczne prowadzone na UCL mają w 2016 roku pokazać ewentualną skuteczność rozwiązań mhealth w zakresie leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu.

Politechnika Śląska zaprezentowała zestaw projektów z pogranicza medycyny i technologii. Wśród nich znalazł się innowacyjny uroflowmetr. Urządzenie takie bada szybkość przepływu moczu przez cewkę moczową, co pomaga w diagnostyce schorzeń urologicznych. Zwykle zasada działania opiera się o małą „turbinkę”, która obraca się w trakcie przepływu moczu. Politechnika Śląska zaprezentowała zupełnie inne narzędzie, oparte o algorytm zbierający dane wyłącznie z wagi (szybkość zmiany masy oddanego do pojemniczka moczu). Całość jest bardzo sprytna, mała i nie zawiera części wymagających specjalnego traktowania (np. ruchomych części podlegających sterylizacji). Gratuluję świetnego pomysłu!

27 marca w godzinach wieczornych miała miejsce sesja start-upowa, o której więcej napisze w jednym z kolejnych tekstów. Więcej o konferencji w serwisie www.medtrends.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...