Zdalny monitoring w mhealth

Zdalny minitoring w aplikacji IMW już 2 lata temu.
Zdalny minitoring w aplikacji IMW już 2 lata temu. Instytut Medycyny Wsi
W jaki sposób uzyskać informacje o tym, czy pacjent ćwiczy w domu? Jak podzielić się informacjami o swoim stanie zdrowia z lekarzem? Odpowiedzi na te pytania przynosi aplikacja mobilna Instytutu Medycyny Wsi.

Narzędzie pomiaru aktywności (nazwa nie jest mocną stroną tej aplikacji) to rozwiązanie zaprojektowane przez lekarzy i fizjoterapeutów z ośrodka w Lublinie. Celem aplikacji jest monitorowanie aktywności fizycznej pacjentów pozostających poza kontrolą lekarską, zwłaszcza na terenach wiejskich. Wyobraźmy sobie pacjenta po urazie, który otrzymuje zalecenia rehabilitacyjne i jest odsyłany kilkadziesiąt kilometrów z ośrodka prowadzącego leczenie do swojego miejsca zamieszkania. Aby śledzić jego dobową aktywność ruchową, sprawdzać stan zdrowia i realizację zleconych ćwiczeń potrzebne nam jest rozwiązanie telemedyczne.Aplikacja mobilna pozwala określić normalną aktywność fizyczną wynikającą z codziennych czynności i porównać do tego, co powinien osiągać pacjent dla zachowania zdrowia. Zawiera algorytmy przetwarzania danych z akcelerometru w celu pomiaru aktywności. Co prawda do poprawnej pracy aplikacja wymaga nieprzerwanego działania w tle co dość niemiłosiernie wpływa na baterię, wyznaczony profil aktywności dobowej jest jednak dość dokładny.

Po co nam taki profil? Pozwala on na zobiektywizowanie faktycznej aktywności pacjenta w warunkach domowych oraz śledzenie zmian tej aktywności. Może to być niezwykle przydatne nie tylko dla sprawdzania postępu rehabilitacji. Śmiało wykorzystać można ten mechanizm do określania zmian w zachowaniu pacjentów po zabiegach, w okresie rekonwalescencji czy w zaburzeniach neurologicznych i psychiatrycznych. Docelowo wyobrazić sobie można także system śledzący w ten sposób aktywność dobową osób starszych i informujących o ewentualnych odchyleniach od normy (np. braku ruchu od dłuższego czasu).

Projekt powstał przeszło 2 lata temu i wymaga bez wątpienia jeszcze wiele pracy i zaangażowania, zgodnie jednak z oficjalną informacją Instytutu przetestowało go już kilkuset użytkowników. O aplikacji pisała także już prasa (m.in. Gazeta Wyborcza). Warto zwrócić uwagę, że aplikacja doskonale wpisuje się w trend „zdalnego monitoringu”. Na razie aplikacje oferujące takie usługi stanowią zaledwie 0,6% wszystkich mhealthowych aplikacji, jednak research2guidance podaje że w ciągu 5 lat stanie się on wiodącym trendem wśród aplikacji mobilnych.Czy macie jeszcze pomysł na to co można w ten sposób monitorować?
Trwa ładowanie komentarzy...